czwartek, 2 sierpnia 2012

Konin

Ratusz
Historia Konina sięga czasów epoki mezolitu (9000 lat p.n.e.) Szczególne zagęszczenie osadnicze miało miejsce w czasach Rzymskich. Wielu badaczy utożsamia dzisiejszy Konin ze znajdującą się na mapie Ptolemeusza osadą Setidava, przez którą prowadził " Bursztynowy Szlak". Osadę zamieszkiwali wówczas Wandalowie, Celtowie i Goci.

Słup drogowy
Za bezpośredniego protoplastę dzisiejszego Konina uważa się tzw. gród "Kaszuba", istniejący tu od X-XII w. gród ulokowano w widłach rzek Warty i Powy. Z czasów istnienia grodu "Kaszuba" pochodzi najstarszy zabytek miasta i zarazem jego symbol. Słup drogowy  pochodzący z 1151r. ufundowany został przez nieustalonego komesa Piotra i wskazywał połowę drogi między Kruszwicą a Kaliszem które były wówczas jednymi najważniejszych ośrodków na ziemiach polskich. Jak dowiadujemy się z relacji Jana Długosza słup pierwotnie znajdował się w okolicy zamku (dzisiejszy plac zamkowy) w 1828 r. został przeniesiony na nie istniejący cmentarz przy kościele św. Bartłomieja gdzie stoi do dziś.
Kościół św. Bartłomieja
W XII w. osada wczesnośredniowieczna przeniosła się z okolic grodu "Kaszuba" w okolice dzisiejszego starego miasta. O pozycji ówczesnej osady może świadczyć wybudowanie w niej romańskiego kościoła św. Piotra i Pawła. Według najnowszych badań Konin otrzymał prawa miejskie w 1283 r. na prawach magdeburskich. Przyjmuje się że wraz z lokacją miasta na prawie niemieckim nastąpiło jego przeniesienie na teren dzisiejszej starówki.
Kościół św. Bartłomieja
W 1331 r. miasto zostało zniszczone przez oddziały krzyżackie, co utrudniło rozwój miasta. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto odbudowę miasta podczas której Konin  został otoczony murem z bramami miejskimi. Określono też nowy układ urbanistyczny. W okolicy miasta wzniesiono wówczas warowny zamek który stał się siedzibą starostów konińskich. Szczyt rozkwitu miasta przypada na XIV-XVI w. kiedy to w mieście istniały: kaplica św. krzyża, szpital św. Ducha, drewniany kościół św. Ducha oraz istniejący do dzisiaj kościół św. Bartłomieja. W XVI-XVII w. Konin był znaczącym ośrodkiem kultury w którym działały dwie znaczące postacie renesansu Jan Zamełka i Kacper Beklewski. W tym okresie miasto płonęło czterokrotnie a w latach 1628-31 przez Konin przetoczyła się epidemia która zdziesiątkowała ludność. Ostatecznym ciosem dla miasta był potop szwedzki po którym Konin już nigdy nie wrócił do dawnej świetności. W późniejszych wiekach miasto jeszcze kilkukrotnie płonęło i było niszczone. Dopiero wiek XIX i rozwój przemysłu zmienił oblicze miasta oraz skierował miasto na ścieżkę rozwoju. Po II Wojnie Światowej rozpoczęto eksploatację złóż węgla brunatnego wokół miasta, czego skutkiem była silna urbanizacja Konina oraz bardzo szybki rozwój gospodarczy regionu.

Dawna synagoga
Konin jako jedno z najstarszych miast w Polsce posiada wiele zabytków wśród których najważniejszym jest wspomniany już najstarszy w kraju słup drogowy. Kolejnym istotnym zabytkiem jest pochodzący z XV w. kościół pw. św. Bartłomieja, jest to gotycka świątynia trójnawowa o układzie bazylikowym. Wewnątrz warto zobaczyć gotycką kaplicę z barokowym epitafium starosty konińskiego Krzysztofa Przyjemskiego. Kolejna renesansową kaplice w 1607 r. ufundował Jan Zamełka. W kaplicy znajduje się rokokowy ołtarz oraz epitafium z popiersiem fundatora. W kościele warto też zwrócić uwagę na neogotycki ołtarz w nawie głównej oraz dwa ołtarze barokowe w nawach bocznych. Obok kościoła znajduje się wybudowana w 1878 r. murowana dzwonnica. Będąc w Koninie koniecznie trzeba zobaczyć zamek i kościół św. Andrzeja w dzielnicy Gosławicach. Wśród znaczących zabytków Konina należy wymienić wybudowany w latach 1796-1803 ratusz miejski, pochodzącą z XIX w. synagogę oraz barokowy kościół i klasztor OO Franciszkanów sprowadzonych tu w celu zwalczania ruchu reformacyjnego. Co ciekawe niedaleko kościoła wybudowano w latach 1853-54 neoromański kościół ewangelicki pw. św. Ducha.
W Koninie znajdziemy też synagogę i szkołę Talmudyczną, Dworek Zofii Urbanowskiej,  wieżę ciśnień, jatki miejskie, Pałac i fabrykę Reymonda, zabytkowe hotele oraz liczne zabytkowe kamienice.
Jako ciekawostkę dodam że z konina pochodzi Mieczysław Bekker który zbudował pojazd Lunar Roving Vechicle przeznaczony do transportowania ładunków na powierzchni księżyca. Trzy takie pojazdy zostały wykorzystane podczas misji Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17 i obecnie znajdują się na księżycu. Innym wynalazcą pochodzącym z Konina był Julius Fromm który przed I Wojną Światową opatentował lateksową prezerwatywę bez szwu.


Dworek Zofii Urbanowskiej
Kościół Ewangelicki
Wieża ciśnień
Klasztor oo Franciszkanów











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz