niedziela, 19 sierpnia 2012

Toruń- Zamek Dybów

W I połowie XV w. z woli króla Władysława Jagiełły na lewym brzegu Wisły wzniesiono gotycki zamek i osadę Nieszawę (Dybów), które miały stanowić przeciwwagę dla leżącego na prawym brzegu rzeki Torunia oraz krzyżackiego zamku. Dynamicznie rozwijająca się osada stworzyła tak dużą konkurencję dla Torunia że w 1431 r. Toruńscy mieszczanie wraz z zakonem Krzyżackim zdobyli zamek i spalili konkurencyjną osadę. Przez kolejne cztery lata twierdzą władali zakonnicy adaptując ją na siedzibę konwentu zakonnego. W 1435 r. na mocy postanowień pokoju podpisanego w Brześciu Kujawskim Dybów ponownie został przyłączony do Polski, wówczas dokończono też zapoczątkowaną przez krzyżaków przebudowę warowni.

niedziela, 5 sierpnia 2012

Zamek w Rydzynie- Perła Polskiego baroku

Pierwszy gród w Rydzynie wybudował na początku XV w.Jan z Czerniny herbu Wierzbno. Wówczas była to gotycka warownia na planie kwadratu z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym otoczone murem z wierzą bramną, całość otoczono fosą. Rydzyńscy byli właścicielami zamku niemal do końca XVII w. kiedy to zamek został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego. Krótko po tym zdarzeniu w 1658 r. dobra Rydzyńskie kupił hr. Bogusław Leszczyński i jego syn Rafał. Nowi właściciele powierzyli przebudowę zamku dwóm architektom włoskiego pochodzenia Józefowi Szymonowi Balittiemu oraz Pompeo Ferrariemu. W wyniku przebudowy powstała jedna z najokazalszych w owym czasie rezydencja magnacka w Polsce.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Konin

Ratusz
Historia Konina sięga czasów epoki mezolitu (9000 lat p.n.e.) Szczególne zagęszczenie osadnicze miało miejsce w czasach Rzymskich. Wielu badaczy utożsamia dzisiejszy Konin ze znajdującą się na mapie Ptolemeusza osadą Setidava, przez którą prowadził " Bursztynowy Szlak". Osadę zamieszkiwali wówczas Wandalowie, Celtowie i Goci.

środa, 1 sierpnia 2012

Chojnik- Niezdobyty zamek

Pierwszą warownią na tutejszym wzgórzu był prawdopodobnie gród obronny plemienia Bobrzan na którego zgliszczach, w XIII w. książę Bolesław Rogatka wzniósł dwór myśliwski o cechach obronnych. Obecny kształt Chojnika zawdzięczamy przebudowie przeprowadzonej w latach 1353-64 przez księcia jaworsko-świdnickiego Bolka II. Dzięki swojemu położeniu na szczycie wysokiej i stromej góry stał on się twierdzą niemal nie do zdobycia.