sobota, 21 lipca 2012

Bagno

Pałac
Będąc na Dolnym Śląsku nie sposób ominąć malowniczo położoną, wśród pagórków zachodniej części Wzgórz Trzebnickich, wieś Bagno. Do dziś zachowało się tu wiele przedwojennych domów, neoromański kościół oraz barokowy pałac.
Rodowód Bagna sięga XIII w. i od początku swojego istnienia miała charakter feudalny. Pierwszym właścicielem był Poppe von Haugwitz. W późniejszych wiekach wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli.
Historia pałacu sięga XVIII w. kiedy hr. Henryk Leopold von Seher- Thos wzniósł barokowy pałac, obecnie jedno ze skrzydeł pałacu. Jak podają miejscowe przekazy pałac został wzniesiony na korzeniu XIII wiecznej warowni księcia Konrada II, której mieszkańcy słynęli z niemoralnego prowadzenia się a która została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. W 1905 r. pałac kupił wrocławski przemysłowiec i browarnik Georg Konrad Rudolf Kissling. Zamiarem nowego właściciela było uczynienie z pałacu swojej siedziby rodowej. Marzeniem Kisslinga było otrzymanie tytułu szlacheckiego dlatego nie szczędził środków na przebudowę pałacu który miał olśnić cesarza i tym samym udowodnić że jest on godny tytułu szlacheckiego. Od 1907 r. podczas przebudowy do istniejącego pałacu dobudowano nowe neobarokowe skrzydło tzw. nowy zamek. Zachodnią bramę którą miał przyjechać cesarz przebudowano na wzór łuku tryumfalnego.
Brama Cesarska



Prace nad przebudową trwały do 1914 r. kiedy to zaplanowano wizytę Wilhelma II. Plany Kisslinga pokrzyżował wybuch wojny i tym sposobem cesarz nigdy nie odwiedził pałacu a rodzina Kisslingów nie otrzymała upragnionego tytułu szlacheckiego. Po śmierci Georga Konrada Rudolfa Kisslinga pałac przejął jego syn, który w latach dwudziestych XX w. opuścił Bagno a jego majątek przeszedł na własność Śląskiej Spółki Ziemskiej, która w 1930 r. sprzedała pałac Salwatorianom. Do 1940 r. zakonnicy zdążyli urządzić w pałacu studium filozoficzno- teologiczne oraz nowicjat. W czasie wojny w klasztorze niemcy urządzili obóz dla wysiedleńców oraz volksdeutschów z Jugosławii, Łodzi i Warszawy. W 1945 r. kiedy do Bagna wkroczyli czerwonoarmiści, w klasztorze był tylko jeden zakonnik, brat Feliks Sierny który uratował pałac przed dewastacją.
Pałac 
W Pałacu mieści się obecnie dom zakonny oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Pięknie odrestaurowany pałac wraz z zabytkowym parkiem udostępniony jest do zwiedzania w dni świąteczne w godzinach 13-17 lub w innym terminie po wcześniejszym umówieniu terminu.
Będąc w Bagnie warto zwrócić uwagę na stojący w centrum wsi neoromański kościół pw. Wnibowzięcia Najświętrzej Marii Panny. Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii pochodzi z 1353 r. W 1598 r. kościół był Luterański a od 1654 r. znowu katolicki. Po pożarze kościoła w 1759 r. postawiono nowy budynek z drewna, gliny i kamienia. Przetrwał on do 1900 roku kiedy to ze względu na zły stan techniczny został zastąpiony przez obecną świątynie. Większość zabytkowego wyposażenia pochodzi z poprzedniego kościoła m.in. ołtarz boczny oraz obrazy z XVIII w.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Przed kościołem rosną trzy stare lipy z którymi wiąże się legenda o trzech dwórkach które które prowadziły hulaszczy tryb życia. Na starość dręczone wyrzutami sumienia z grzechy młodości, postanowiły na przykościelnym cmentarzu posadzić korzeniami do góry trzy lipy. uczyniły tak  w przekonaniu że jeśli tak posadzone drzewa wyrosną będzi to znak że Bóg im wybaczył. Jak widać lipy mają się dobrze.
Około kilometra od wioski znajduje się XII-wieczne grodzisko ("Burg") które stało się miejscem spoczynku dla Kisslingów pochowano tam w 1922r. Georga Kisslinga- ojca oraz jego syna Guntera zmarłego w 1915r r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz