środa, 25 lipca 2012

Wrocław Leśnica

Zamek elewacja frontowa
Korzenie Leśnicy sięgają prawdopodobnie roku 1138, natomiast pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w 1201r. które to mówią o prawie do organizacji targu w Leśnicy. Już w XII w. istniał tu gród Piastów Wrocławskich co świadczy o wysokiej randze miejscowości. Ożywione życie gospodarcze oraz obecność dworu doprowadziły do szybkiego rozwoju wsi i nadania jej w XIV w. praw miejskich. Od poł. XV w. miasto zaczyna podupadać czego skutkiem było odebranie Leśnicy praw miejskich ( XVIII w.). W 1928 r. Leśnica została przyłączona do Wrocławia.
W czasie II Wojny Światowej na terenie Leśnicy działał podobóz obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Najciekawszym zabytkiem Leśnicy jest barokowy zamek, którego historia sięga lat 30-ych XII w. kiedy to w tym miejscu stał drewniany gród Piastów Wrocławskich. Po śmierci księcia Bolesława Wysokiego w 1201 r. warownie przejął jego syn Henryk Brodaty który po kilku latach wybudował w tym miejscu nowy, choć nadal drewniany gród nostra caminata. Po śmierci ostatniego z rodu Piastów Wrocławskich, Henryka VI Dobrego, w 1335 r. Księstwo Wrocławskie wraz z Leśnicką warownią przechodzą na własność króla czeskiego Jana Luksemburskiego, który sprzedaje w 1339 r. Leśnicką warownie wrocławskiemu
Zamek
mieszczaninowi Gysko de Reste. W XIV w. Leśnica jeszcze wielokrotnie zmieniała właścicieli by w 1412 r. stać się własnością, wrocławskiego patrycjusza, Michaela Banke który w 1420 r. zastąpił drewniany gród murowanym zamkiem. W skład tego otoczonego fosą założenia wchodziły dwa budynki pomiędzy pomiędzy którymi znajdował się dziedziniec, prawdopodobne zamek posiadał również wieżę. W 1428 r. zamek doznał pierwszych poważnych zniszczeń w wyniku najazdu oddziału powstańców husyckich.
Krasnal przed wejściem
Pod koniec XV w. warownia przeszła na własność rodu von Hornig która dokonała w latach 1520-50 przebudowy w stylu renesansowym. Powstała w ten sposób rezydencja na planie kwadratu o boku 21 m. z narożnymi wieżami. W 1610 r. Henryk von Hornig dobudował fortyfikacje bastejowe które nie uratowały zamku od zniszczeń wojny Trzydziestoletniej. W 1651 r. warownia przeszła na własność rodziny von Forno a następnie została w 1733 r. sprzedana zakonowi Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą pw. św. Macieja.
Zakonnicy dokonali w latach 1735-40 kolejnej przebudowy w stylu barokowym, architektem był Christoph Hacker. Do 1945 r. zamek jeszcze wielokrotnie zmieniał właścicieli.
Figura Marii przed zamkiem
Po zakończeniu II Wojny Światowej zamek został zdewastowany oraz splądrowany, ale największe zniszczenia spowodował pożar z 1953 r. po którym ze wspaniałego pałacu pozostały tylko wypalone mury. Rezydencję odbudowano już w połowie lat sześćdziesiątych. Obecnie mieści się tu dom kultury.
Podczas swojej długiej i bogatej historii zamek gościł wiele znanych osobistości m.in. cesarz Maciej II (1611 r.), Fryderyk II Wielki (1757 r.), Fryderyk Wilhelm II z królową Luizą (1800 r. ), a także książę Hieronim Bonaparte (1808 r.).
Wokół rezydencji znajduje się jeden z najpiękniejszych parków wrocławskich którego początki sięgają renesansu.
Kościół pw. św. Jadwigi
Będąc w Leśnicy warto zajrzeć do pobliskiego kościoła pw. św. Jadwigi. Pierwsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą z 1248 r. W wyniku przebudowy z XIV/XV w. świątynia uzyskała gotycki charakter, do dziś zachował się gotycki korpus. Z tego okresu pochodzi drewniana rzeźba Madonny ustawiona na bocznym ołtarzu. Prawdopodobnie w 1529 r. kościół przechodzi w ręce protestantów, by po gwałtownych walkach między katolikami i protestantami, powrócić w 1654 r. do katolików. Po "chudym" XVII w. przystąpiono do kolejnej przebudowy kościoła, tym razem w stylu barokowym. To właśnie z tej przebudowy zachowało się do dziś najwięcej detali architektonicznych wewnątrz świątyni. Prace przy przebudowie trwały cały XVIII w. W XIX w. prace znacznie spowolniły dobudowano wówczas przybudówki do prezbiterium oraz chór organowy, odbudowano również wieżę. W trakcie II Wojny Światowej kościół nie poniósł znaczących zniszczeń.
Oprócz pałacu i kościoła w Leśnicy zachowało się wiele ciekawych XIX-wiecznych kamienic a tutejszy park stanowi idealne miejsce żeby oderwać się od wielkomiejskiego zgiełku.

Kościół pw. św. Jadwigi
Zamek
 

Pozostałości obwarowań

pozostałości obwarowań









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz