wtorek, 31 lipca 2012

Szamotuły zamek

Baszta Halszki
Pierwotny zamek został wybudowany w XV w. przez rodzinę Nałęczów Szamotulskich. Była to murowana gotycka budowla której nieliczne fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego. Prawdopodobnie było to kwadratowe założenie z czterema narożnymi basztami. Od 1513 r. warownia za sprawą ślubu Katarzyny Szamotulskiej z Łukaszem Górką przeszła na własność rodziny Górków.
To właśnie Łukasz Górka dokonał pierwszej przebudowy w stylu renesansowym. Wtedy też powstała zachowana do dziś baszta Halszki przy której znajdowała się brama wjazdowa. W 1549 r. z inicjatywy Andrzeja Górki nastąpiła przebudowana baszty której dokonał Andrzej Czeterwan. Po śmierci  Andrzeja zamek odziedziczył jego syn Łukasz Górka.
Zamek
 W następnych latach zamek był własnością m.in. Gostyńskich, Rokossowskich, Korzobok-Łąckich i Mycielskich. Po przebudowach z XVIII i XIX w. dwuskrzydłowy budynek zamku utracił cechy obronne. W 1837 r. rezydencja stała się własnością Fryderyka Wilhelma (Pruski następca tronu) który przekazał budynek rodzinie Sachsen Coburg-Gotha. Nowi właściciele przeprowadzili w 1869 r. generalny remont zamku. W czasie II Wojny Światowej na zamku byli więzieni i torturowani Polscy jeńcy. Obecny kształt warowni nadała ostatnia przebudowa z lat 1976-89 kiedy to zamek regotyzowano.
Zamek
Z tutejszym zamkiem związana jest legenda o młodej ruskiej księżniczce, córce Beaty Kościelskiej i kniazia ostogskiego Eliasza. Elżbieta Katarzyna mając 14 lat została nieskutecznie porwana przez kniazia Dymitra Sanguszko, za co został on skazany na śmierć. Zygmunt August jako dysponent ręki Halszki wydał ją, wbrew woli matki, za Łukasza III Górkę. Młoda księżniczka wraz z matką uciekły do Lwowa i ukryły się w klasztorze gdzie po kryjomu odbył się ślub Halszki z kniaziem Symeonem Słuckim. Król jednak nie uznał tego małżeństwa i nakazał powrót Halszki do Łukasza Górki. Po przyjeździe do Szamotuł Łukasz zamknął młodą żonę w wieży w której spędziła koleje 14 lat. Została wypuszczona dopiero po śmierci Łukasza w 1573 r. Obłąkana księżniczka zmarła w Ostrogu w 1582 r. Przy odrobinie szczęścia można spotkać błąkającego się po zamku ducha Halszki.
Oficyna zamkowa
Obecnie z w zamku znajduje się Muzeum Ziemi Szamotulskiej w którym zobaczyć można bogatą kolekcję ikon, wystawę archeologiczną, dawne narzędzia gospodarcze, rekonstrukcję warsztatów rzemieślniczych oraz odtworzone sale zamkowe.










Spichlerz
































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz