|
Zimna woda |
"Meteoryt Morasko" jest jednym z niewielu przykładów rezerwatów ulokowanych w granicach miasta. Powstały w 1976 r. rezerwat został utworzony w celu ochrony krajobrazu po upadku na tym terenie meteorytu. Rezerwat zajmuje powierzchnię 54,5 ha znajduje się tu siedem kraterów po upadku meteorytu, największy z nich ma około 60 m. średnicy i 11,5 m. głębokości. Kratery datowane są okres pomiędzy 4,7-6,1 tysięcy lat temu.
|
Jeden z kraterów |
Moraski meteoryt należący od roju Perseid należy do grupy meteorytów żelaznych (oktaedrytów). Pierwszy odłamek został znaleziony w 1914 r. przez niemieckiego żołnierza budującego umocnienia i miał on masę 75 kg. Później znaleziono jeszcze kilka odłamków z czego największy, znaleziony w 2006 r. miał masę 164 kg. i stanowił największy znaleziony do tej pory meteoryt w Polsce.
|
Zimna woda |
Istnieje również teoria mówiąca o lodowcowym pochodzeniu kraterów, według tej teorii pozostałości meteorytu zostały przeniesione tu przez lodowiec. Teoria ta stanowi obecnie pogląd mniejszościowy.
Oprócz pozostałości po deszczu meteorytu w rezerwacie chroni się również rzadkie gatunki roślin i zwierząt m.in. Lilię Złotogłów, Kopytnika pospolitego, Rogatka Krótkoszyjkowego, Lelek Kozodój ( ptak nocny) oraz Dzięcioł Czarny.
Będąc w rezerwacie warto wejść na najwyższe poznańskie wzniesienie Góra Moraska oraz jedno z najbardziej malowniczych miejsc rezerwatu, małego jeziora polodowcowego Zimna Woda wokół którego biegnie ścieżka dydaktyczna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz