Na początek chcielibyśmy zaprosić wszystkich do Rogalina, jest to wieś położona 20 km. na południe od Poznania.Pierwsza wzmianka o Rogalinie pochodzi z 1247 r. gdy był własnością Łodzica Mirosława syna Przedpełki z Bnina.Wśród późniejszych właścicieli warto wspomnieć o rodzinie Arciszewskich. W 1592 r. urodził się tu Krzysztof Arciszewski. W 1768 r. Rogalin przeszedł na własność rodziny Raczyńskich.
|
Pałac widok z dziedzińca paradnego |
W latach 1768- 76 Kazimierz Raczyński wybudował barokowy pałac wg projektu Jana Fryderyk Knobla. Wkrótce pałac został przebudowany w stylu klasycznym i w tej formie możemy podziwiać go dzisiaj. Pałac składa się z budynku głównego oraz dwóch oficyn połączonych ćwierćkolistymi galeriami z głównym gmachem. budynek został zwieńczony trzykrotnie łamanym dachem mansardowym na którego szczycie umieszczono rzeźbę rzymskiego tarczownika.
Obecnie pałac w Rogalinie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Do zwiedzania udostępniono jedną z oficyn w której zgromadzono liczne portrety członków rodziny Raczyńskich. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja pokoju Edwarda Bernarda Raczyńskiego,z jego londyńskiego mieszkania,w którym ostatni prezydent Polski na uchodźstwie spędził ostatnie 26 lat życia.
|
Pałac widok od strony ogrodu |
Na tyłach pałacu znajduje się ogród, pierwotnie francuski z czasem przekształcony w stylu angielskim.
Wśród zabudowań pałacowych na uwagę zasługują budynek lodowni, powozowni i galeria w której znajdziemy dzieła takich artystów jak Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski oraz Stanisław Wyspiański. W powozowni zobaczyć możemy bogatą kolekcję powozów z XIX i XX w. ciekawostką wśród eksponatów jest taksówka konna, karetka miejska oraz dwie lektyki z XVIII w.
|
Mauzoleum Raczyńskich |
Oddalając się od pałacu w kierunku południowym, na niewielkiej górce, natrafiamy na budynek do złudzenia przypominający rzymską świątynię. Kościół pod wezwaniem św. Marcelina, bo o nim mowa, powstał w latach 1817-20 jako kaplica pałacowa oraz mauzoleum rodziny Raczyńskich. Kościół został ufundowany przez Edwarda Raczyńkiego w hołdzie swojemu kuzynowi Marcelemu Lubomirskiemu, poległemu pod Sandomierzem w walce z Austriakami w 1809 r. Powyższą tezę potwierdza napis nad wejściem "Divo Marcelino" ( "Boski Marceli") zamiast "Santo Marcelino" ( "Święty Marceli"). Kaplica wzorowana jest na świątyni w Nimes we Francji zbudowanej w I w.p.n.e. W podziemiach kaplicy znajdują się grobowce członków rodziny Raczyńskich, spoczywają tu również szczątki ostatniego męskiego członka rodu Edwarda Bernarda Raczyńskiego. Krypta zbudowana w stylu romańsko-gotyckim nasuwa skojarzenia z rycerskością rodziny. Niestety wśród przedstawicieli rodu zabrakło fundatora kaplicy Edwarda Raczyńskiego, spoczywa tu tylko jego serce a na tablicy pamiątkowej umieszczono napis:" Serce Edwarda Hrabi Raczyńskiego Boże bądź miłosierny jemu". Szczątki hrabiego spoczywają w Zaniemyślu gdzie popełnił samobójstwo przez co nie mógł zostać pochowany w kaplicy.
W okolicy pałacu znaleźć można wiele pomników przyrody, do najbardziej znanych należą pomnikowe dęby "Lech", "Czech", "Rus" oraz "Edward". Niestety Rogalińskie dęby są zagrożone przez również chronionego chrząszcza Kozioroga Dębosza. Jako ciekawostkę dodam że na okolicznych nadwarciańskich łęgach nakręcono kilka scen filmu "Stara Baśń kiedy słońce było bogiem".
|
Pomnikowy dąb |
Przed przyjazdem proponuję sprawdzić które wystawy można zwiedzać ponieważ pałac od 1980r. jest w remoncie.
Link do strony muzeum
|
Pomnikowy dąb |
|
Kościół św.Marcelina |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz