niedziela, 19 sierpnia 2012

Toruń- Zamek Dybów

W I połowie XV w. z woli króla Władysława Jagiełły na lewym brzegu Wisły wzniesiono gotycki zamek i osadę Nieszawę (Dybów), które miały stanowić przeciwwagę dla leżącego na prawym brzegu rzeki Torunia oraz krzyżackiego zamku. Dynamicznie rozwijająca się osada stworzyła tak dużą konkurencję dla Torunia że w 1431 r. Toruńscy mieszczanie wraz z zakonem Krzyżackim zdobyli zamek i spalili konkurencyjną osadę. Przez kolejne cztery lata twierdzą władali zakonnicy adaptując ją na siedzibę konwentu zakonnego. W 1435 r. na mocy postanowień pokoju podpisanego w Brześciu Kujawskim Dybów ponownie został przyłączony do Polski, wówczas dokończono też zapoczątkowaną przez krzyżaków przebudowę warowni.

niedziela, 5 sierpnia 2012

Zamek w Rydzynie- Perła Polskiego baroku

Pierwszy gród w Rydzynie wybudował na początku XV w.Jan z Czerniny herbu Wierzbno. Wówczas była to gotycka warownia na planie kwadratu z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym otoczone murem z wierzą bramną, całość otoczono fosą. Rydzyńscy byli właścicielami zamku niemal do końca XVII w. kiedy to zamek został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego. Krótko po tym zdarzeniu w 1658 r. dobra Rydzyńskie kupił hr. Bogusław Leszczyński i jego syn Rafał. Nowi właściciele powierzyli przebudowę zamku dwóm architektom włoskiego pochodzenia Józefowi Szymonowi Balittiemu oraz Pompeo Ferrariemu. W wyniku przebudowy powstała jedna z najokazalszych w owym czasie rezydencja magnacka w Polsce.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Konin

Ratusz
Historia Konina sięga czasów epoki mezolitu (9000 lat p.n.e.) Szczególne zagęszczenie osadnicze miało miejsce w czasach Rzymskich. Wielu badaczy utożsamia dzisiejszy Konin ze znajdującą się na mapie Ptolemeusza osadą Setidava, przez którą prowadził " Bursztynowy Szlak". Osadę zamieszkiwali wówczas Wandalowie, Celtowie i Goci.

środa, 1 sierpnia 2012

Chojnik- Niezdobyty zamek

Pierwszą warownią na tutejszym wzgórzu był prawdopodobnie gród obronny plemienia Bobrzan na którego zgliszczach, w XIII w. książę Bolesław Rogatka wzniósł dwór myśliwski o cechach obronnych. Obecny kształt Chojnika zawdzięczamy przebudowie przeprowadzonej w latach 1353-64 przez księcia jaworsko-świdnickiego Bolka II. Dzięki swojemu położeniu na szczycie wysokiej i stromej góry stał on się twierdzą niemal nie do zdobycia.

wtorek, 31 lipca 2012

Żywy skansen Dziekanowice


Tym razem chciałbym was zabrać na wycieczkę w "czasie" i przedstawić przeniesioną wprost z przełomu XIX i XX w.wielkopolską wieś. Skansen w Dziekanowicach otwarto 1 czerwca 1982 r.jako oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Początkowo umieszczono tu 23 obiekty natomiast obecnie jest ich już ponad pięćdziesiąt a kolekcja cały czas się powiększa.

Szamotuły zamek

Baszta Halszki
Pierwotny zamek został wybudowany w XV w. przez rodzinę Nałęczów Szamotulskich. Była to murowana gotycka budowla której nieliczne fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego. Prawdopodobnie było to kwadratowe założenie z czterema narożnymi basztami. Od 1513 r. warownia za sprawą ślubu Katarzyny Szamotulskiej z Łukaszem Górką przeszła na własność rodziny Górków.

poniedziałek, 30 lipca 2012

Meteoryt Morasko-Poznański rezerwat

Zimna woda
 "Meteoryt Morasko" jest jednym z niewielu przykładów rezerwatów ulokowanych w granicach miasta. Powstały w 1976 r. rezerwat został utworzony w celu ochrony krajobrazu po upadku na tym terenie meteorytu. Rezerwat zajmuje powierzchnię 54,5 ha znajduje się tu siedem kraterów po upadku meteorytu, największy z nich ma około 60 m. średnicy i 11,5 m. głębokości. Kratery datowane są okres pomiędzy 4,7-6,1 tysięcy lat temu.

niedziela, 29 lipca 2012

Radlin

Kościół św. Walentego
kapliczka św.Jana Nepomucena

W Żerkowsko-czeszewskim Parku Krajobrazowym znajduje się niewielka wieś Radlin, warto ją odwiedzić z conajmniej kilku powodów. Oprócz pięknych widoków znajduje się tu wczesnobarokowy kościół św. Walentego oraz ruiny XVI-wiecznego pałacu Opalińskich.

Kościół został wzniesiony z fundacji Andrzeja Opalińskiego. W XVI w. syn fundatora dobudował do drewnianego wówczas kościoła murowaną kaplicę grobową którą możemy podziwiać do dzisiaj. Po pożarze kościoła Piotr Opaliński (wnuk) wybudował nowy kościół który połączył z ocalałą kaplicą. Świątynia była później jeszcze trzykrotnie restaurowana w latach 1783, 1837 i 1948-50.

sobota, 28 lipca 2012

Konin Gosławice

Zamek w Gosławicach
Pierwszą wzmiankę o Gosławicach znajdujemy w dokumencie z 1280 r. w którym Przemysł II potwierdza nadanie osady zakonnikom z klasztoru w Lądzie. W 1283 r. wieś przeszła w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich, by następnie stać się własnością szlachecką. W marcu 1944 r. Niemcy ulokowali w Gosławicach obóz pracy przez który przeszło 15 000 osób. Obecnie Gosławice są jedną z dzielnic Konina w którego granice została włączona w 1976 r.
Zamek budynek wschodni
Najważniejszym zabytkiem Gosławic jest powstały w latach 1418-26 gotycki zamek.

środa, 25 lipca 2012

Wrocław Leśnica

Zamek elewacja frontowa
Korzenie Leśnicy sięgają prawdopodobnie roku 1138, natomiast pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w 1201r. które to mówią o prawie do organizacji targu w Leśnicy. Już w XII w. istniał tu gród Piastów Wrocławskich co świadczy o wysokiej randze miejscowości. Ożywione życie gospodarcze oraz obecność dworu doprowadziły do szybkiego rozwoju wsi i nadania jej w XIV w. praw miejskich. Od poł. XV w. miasto zaczyna podupadać czego skutkiem było odebranie Leśnicy praw miejskich ( XVIII w.). W 1928 r. Leśnica została przyłączona do Wrocławia.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Poznań- Najstarsza Polska katedra

Katedra 
W 968 r. na podgrodzi poznańskiego grodu wzniesiono pierwszą na ziemiach polskich katedrę pw. św.Piotra. Była to tynkowana budowla w stylu preromańskim wzniesiona z okrzesków martwicy łąkowej i granitu. Badania archeologiczne z 1946 r. odsłoniły liczne fragmenty pierwotnej katedry. Była to bazylika trójnawowa z prezbiterium zamkniętym absydą i zachodnim masywem wierzowym który mieścił dwudzielną emporę wspartą na okrągłym filarze. Po najeździe księcia Brzetysława i zniszczeniu katedry w 1038 r. dokonano przebudowy w stylu romańskim, podczas której rozbudowano część zachodnią.

sobota, 21 lipca 2012

Goraj- zamek wśród noteckich lasów

W Puszczy Noteckiej w powiecie Czarnkowsko- Trzcianeckim znajduje się niewielka wieś słynąca w okolicy z neorenesansowego zamku. Od 1865 r. Goraj był własnością pszczyńskiej gałęzi możnego rodu Hochbergów.
W latach 1910-13 książę Wilhelm Bolko Hochberg wzniósł na skarpie na lewym brzegu Noteci neorenesansowy pałac wzorowany na zamku Varenholz w Westwalii. Pałac zbudowano na planie litery U, z ramionami skierowanymi w kierunku rzeki. Po obu stronach skrzydła frontowego wzniesiono dwie baszt nakryte hełmami. Trzecia baszta kończy skrzydło wschodnie.

Gross-Rosen

Brama 
W okolicy wsi Rogoźnica na trasie między Świdnicą a Strzegomiem znajdują się pozostałości obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Powstał w sierpniu 1940 r. ( pierwszy transport więźniów 2.08.1940 r.). Początkowo był filią KL Sachsenhausen, od maja 1941 r. działał jak samodzielny obóz. Więźniowie obozu pracowali w pobliskich kamieniołomach.

Wojnowice- zamek na wodzie

Raptem 25 km. od Wrocławia w powiecie średzkim we wsi Wojnowice znajdziemy unikatowy zamek na wodzie. Założenie powstało w XIV w. a jego fundatorem był prawdopodobnie Johann Skopp. w XV w. zamek często zmieniał właścicieli, należał m.in. do rodzin: von Schellendorf i von Krickov. Po śmierci ostatniego z rodu von Krickov w 1511 r. właścicielem zamku został poeta Achatius Haunold który po dwóch latach sprzedał go wraz z folwarkiem Mikołajowi von Schebitz, który przystąpił do pierwszej dużej przebudowy. W 1530 r. po zakończeniu prac zamek z warowni stał się siedzibą reprezentacyjną. Po śmierci Mikołaja nowym właścicielem została Lukrecja Boner, której mąż rozpoczął przebudowę zamku w duchu renesansu.

Bagno

Pałac
Będąc na Dolnym Śląsku nie sposób ominąć malowniczo położoną, wśród pagórków zachodniej części Wzgórz Trzebnickich, wieś Bagno. Do dziś zachowało się tu wiele przedwojennych domów, neoromański kościół oraz barokowy pałac.
Rodowód Bagna sięga XIII w. i od początku swojego istnienia miała charakter feudalny. Pierwszym właścicielem był Poppe von Haugwitz. W późniejszych wiekach wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli.
Historia pałacu sięga XVIII w. kiedy hr. Henryk Leopold von Seher- Thos wzniósł barokowy pałac, obecnie jedno ze skrzydeł pałacu. Jak podają miejscowe przekazy pałac został wzniesiony na korzeniu XIII wiecznej warowni księcia Konrada II, której mieszkańcy słynęli z niemoralnego prowadzenia się a która została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. W 1905 r. pałac kupił wrocławski przemysłowiec i browarnik Georg Konrad Rudolf Kissling. Zamiarem nowego właściciela było uczynienie z pałacu swojej siedziby rodowej. Marzeniem Kisslinga było otrzymanie tytułu szlacheckiego dlatego nie szczędził środków na przebudowę pałacu który miał olśnić cesarza i tym samym udowodnić że jest on godny tytułu szlacheckiego. Od 1907 r. podczas przebudowy do istniejącego pałacu dobudowano nowe neobarokowe skrzydło tzw. nowy zamek. Zachodnią bramę którą miał przyjechać cesarz przebudowano na wzór łuku tryumfalnego.
Brama Cesarska

środa, 18 lipca 2012

Wyspa zamkowa na jeziorze Góreckim




W sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się największe na tym terenie jezioro rynnowe (jezioro Góreckie). Jest objęte obszarem ochrony ścisłej. Linię brzegową której długość przekracza 8 km. porasta ciekawy i urozmaicony drzewostan. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, na większej zwanej zamkową znajdują się ruiny romantycznego zameczku wybudowanego przez Tytusa Działyńskiego jako prezent ślubny dla swojej siostry Klaudyny Potockiej. Zamek wybudowany w latach 1824-25 był pierwszą w Wielkopolsce budowlą romantyczną o cechach gotyckich któremu nadano fasadowy charakter obronny. Projektantem budowli był prawdopodobnie sam Tytus Działyński. Niektóre źródła podają że budynek stanął na fundamentach starszej warowni wybudowanej przez Stanisława Górkę.

wtorek, 17 lipca 2012

Koło

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest lokowane w 1362r. Koło. Lokacji miasta na prawie magdeburskim dokonał Kazimierz Wielki. Miasto ulokowane na wyspie rzecznej nigdy nie posiadało murów miejskich jedynymi umocnieniami były dwie ramy miejskie Kaliska i Toruńska. Od XV-XVIII w. miasto było miejscem obrad Sejmików Generalnych prowincji wielkopolskiej.
Zamek
Pochodzenie nazwy wywodzi się od położenia w zakolu Warty, druga teoria wywodzi nazwę no prasłowiańskich miejsc zgromadzeń zwanych kołami. Natomiast legenda głosi że przejeżdżający tęndy władca otrzymał pomoc mieszkańców gdy w jego powozie odpadło koło. Na pamiątkę tego wydarzenia ów władca ulokował tutaj miasto.
W 1410 r. w mieście zebrało się rycerstwo wielkopolskie przed wyruszeniem na wojnę z krzyżakami. W 1622 r. miasto zostało spalone przez Lisowczyków. Drugi raz miasto poważnie ucierpiało w 1655 r. podczas potopu szwedzkiego.

sobota, 14 lipca 2012

Chojnica

Kościół ścięcia św. Jana Chrzciciela
 Nie istniejąca już wieś w powiecie poznańskim na terenie poligonu Biedrusko. Pierwsze wzmianki o Chojnicy pochodzą z z XIV w. Pierwszy kościół najpewniej drewniany istniał tu już w 1388r. kiedy to pojawia się wzmianka o proboszczu Michale. Niestety nie znamy daty powstania ani nie wiemy jak wyglądał pierwszy kościół. W 1531r. z fundacji Jana Przecławskiego rozpoczęto budowę murowanej świątyni. Budowę dokończył syn Jana, Andrzej i to on prawdo podobnie dobudował kaplicę z kryptą. Podczas późniejszych przebudów dobudowano zakrystię.
Kościół św. Jana Chrzciciela

Rogalin

Na początek chcielibyśmy zaprosić wszystkich do Rogalina, jest to wieś położona 20 km. na południe od Poznania.Pierwsza wzmianka o Rogalinie pochodzi z 1247 r. gdy był własnością Łodzica Mirosława syna Przedpełki z Bnina.Wśród późniejszych właścicieli warto wspomnieć o rodzinie Arciszewskich. W 1592 r. urodził się tu Krzysztof Arciszewski. W 1768 r. Rogalin przeszedł na własność rodziny Raczyńskich.
Pałac widok z dziedzińca paradnego
W latach 1768- 76 Kazimierz Raczyński wybudował barokowy pałac wg projektu Jana Fryderyk Knobla. Wkrótce pałac został przebudowany w stylu klasycznym i w tej formie możemy podziwiać  go dzisiaj. Pałac składa się z budynku głównego oraz dwóch oficyn połączonych ćwierćkolistymi galeriami z głównym gmachem. budynek został zwieńczony trzykrotnie łamanym dachem mansardowym na którego szczycie umieszczono rzeźbę rzymskiego tarczownika.